podatek vat

Biała lista podatników VAT

Od września 2019 roku każda osoba prowadząca działalność gospodarczą musi się zainteresować tak ważnym zagadnieniem, jakim jest biała lista podatników VAT. Czym jest ten spis? O czym każdy przedsiębiorca powinien wiedzieć?

Biała lista to nic innego, jak rejestr podatników VAT, uwzględniający takie informacje, jak rejestracja podatnika, jego statut oraz informacje o jego rachunkach bankowych. Lista ta jest bardzo ważna i dla przedsiębiorców, którzy chcą przyjmować wpłaty na swe konto, jak i dla tych, którzy chcą bezpiecznie wpłacać pieniądze na rachunki bankowe swych kontrahentów. Dlaczego lista ta jest tak ważna dla nasz wszystkich – przedsiębiorców i wspólników?

biała lista VAT

Za wpłatę na inne konto, niż to, które pojawia się na białej liście podatników VAT, można ponieść spore konsekwencje. Np. w sytuacji, w której wpłacimy kwotę wyższą nić 15 tysięcy złotych na numer rachunku, którego nie ma na białej liście, nie będziemy mogli takiej wpłaty wpisać w koszty uzyskania przychodu. Dla wszystkich przedsiębiorców ważną czynnością stanie się zatem sprawdzanie wiarygodności swych kontrahentów, poprzez zerknięcie do rejestru płatników VAT. Jeśli firma, na rachunek której mamy wpłacić pieniądze, widnieje na białej liście, nie mamy się czego obawiać. Jeśli naszego kontrahenta na białej liście nie ma, musimy się liczyć z konsekwencjami. Jeśli jako przedsiębiorcy nie pojawimy się na białej liście, też możemy ponieść konsekwencje. Dlaczego? Bo w trosce o swe rozliczenia, nasi kontrahenci nie będą wpłacać pieniędzy na nasz rachunek.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn