paragony do faktur

Nowe zasady wystawiania faktur VAT na podstawie paragonów fiskalnych

Od 1 stycznia 2020 roku w życie weszły nowe przepisy, które dotyczą de facto wszystkich przedsiębiorców. Od teraz, aby móc wystawić fakturę VAT na podstawie paragonu fiskalnego, paragon fiskalny powinien zawierać Numer Identyfikacji Podatkowej (NIP) nabywcy. Za wystawienie faktury VAT na podstawie paragonu fiskalnego, który nie będzie zawierał numeru NIP nabywcy grożą dotkliwe kary. Dlatego teraz prawie wszędzie można zauważyć, że od niedawna w rożnych punktach usługowych czy też handlowych, np. piekarni, drukarni czy stacji benzynowej, zauważyć kartkę z informacją, że należy powiadomić kasjera (lub osobę obsługującą kasę fiskalną) o chęci otrzymania faktury VAT jeszcze przed wystawieniem paragonu.

Wprowadzone zmiany, zdaniem ustawodawcy, mają na celu ukrócenia procedur w wyłudzaniu podatku VAT oraz sztucznemu zawyżaniu kosztów uzyskania przychodu przez przedsiębiorców, czyli tak zwanych „pustych faktur”.

Pamiętaj o NIP na paragonie

Nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług, która weszła w życie 1 stycznia 2020 roku, nadał nowe brzmienie art. 106b ust 5. Zgodnie z jego obecnym brzmieniem, w przypadku sprzedaży na rzecz podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, faktura VAT do paragonu fiskalnego może zostać wystawiona wyłącznie w sytuacji, gdy na paragonie fiskalnym potwierdzającym dokonanie sprzedaży zostanie zamieszczony numer NIP nabywcy. Jeżeli nabywca jest osobą fizyczną, nieprowadzącą działalności gospodarczej, to nic się dla niego nie zmienia. Natomiast przedsiębiorca przed rozpoczęciem transakcji (np. skanowania towaru w sklepie) musi poinformować kasjera o chęci uzyskania faktury VAT. Inaczej nie będzie miał on prawa do uzyskania faktury VAT i rozliczenia zakupów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Jakie grożą kary za brak numeru NIP na paragonie fiskalnym?

Jak już wspomniano na wstępnie niniejszego artykułu, za wystawienie faktury VAT na podstawie paragonu fiskalnego wystawionego przed dniem 1 stycznia 2020 roku, który nie będzie zawierał numeru NIP nabywcy grożą dotkliwe kary. Wystawiającemu, tj. sprzedawcy, w przypadku wystawienia takiej faktury VAT, grozi sankcja finansowa w wysokości 100% wartości podatku od towarów i usług (VAT) z nieprawidłowo wystawionego dokumentu.

Dlatego będąc kupującym, czyli w rozumieniu prawa podatkowego – nabywcą, należy pamiętać o uprzednim poinformowaniu, że chcemy otrzymać fakturę VAT. Jeżeli o tym zapomnimy, to nie możemy mieć pretensji do strony przeciwnej, że odmawia nam wystawienia faktury VAT już po fakcie, ponieważ może być to dla niego bardzo kosztowne.

Czy trzeba wymienić kasę fiskalną?

Nowo wprowadzone przepisy nie wymuszają na przedsiębiorcach wymiany kas fiskalnych. Przynajmniej teoretycznie. Praktycznie niestety może się okazać, że będzie trzeba nabyć nową kasę fiskalną. Czemu? Ponieważ może się okazać, że obecnie posiadana kasa fiskalna nie umożliwia dodania na paragonie fiskalnym numeru NIP nabywcy. Dotyczy to tylko najstarszych kas fiskalnych, bowiem producenci już od wielu lat uczynili możliwość dodawania własnych pozycji na paragonach standardem.

Niewątpliwie nowelizacja ustawy od towarów i usług wymusi na niektórych przedsiębiorcach poniesienia dodatkowych kosztów w postaci zakupu nowej kasy fiskalnej lub oprogramowania sklepowego, który obejmować będzie świeżo wprowadzone zmiany w prawie podatkowym.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn